Jak należy obchodzić się z wizytówkami?

on in Historia, Wizytówki Warszawa

Jeśli wchodzimy do świata biznesu, musimy poznać wiele zasad, które w nim obowiązują. Dzięki znajomości tych reguł oraz biznesowego savoir-vivre, będziemy odnosić sukcesu oraz zdobywać cenne znajomości, które pomogą nam na dalszych szczeblach kariery.
Jednych z takich reguł są zasady dotyczące wizytówek i ich wymiany.
Jeśli jesteśmy na spotkaniu biznesowym i po raz pierwszy widzimy daną osobę, w ramach zapoznania się i przedstawienia, możemy dać jej właśnie naszą wizytówkę. Pamiętajmy jednak, że jeśli wiemy, iż osoba ta zajmuje o wiele wyższe stanowisko niż my, to ona powinna zainicjować tę czynność i pierwsza podać nam swoją wizytówkę.
Wizytówkę przekazać możemy również pod koniec rozmowy, jeśli chcemy poprosić, aby klient w przyszłości się z nami skontaktował.
Nie lekceważmy żadnej wizytówki, którą otrzymamy. Odbierzmy ją z szacunkiem, przeczytajmy, podziękujmy – a następnie schowajmy. Schować należy ją do specjalnego etui, wizytownika lub portfela – nigdy do kieszeni spodni. Gdy nie posiadamy przy sobie żadnych rzeczy, możemy schować ją do kieszeni marynarki lub płaszcza. Jest to bardzo istotne, w szczególności w trakcie kontaktów międzynarodowych. Świadczy o naszym szacunku do drugiej osoby i jej zawodu.

Jak powinna prezentować się wizytówka?

Jeśli zależy nam na odpowiednim wyglądzie naszej wizytówki, a także chcemy, aby była ona w standardowym formacie i zawierała wszystkie najpotrzebniejsze informacje, udajmy się do profesjonalnej firmy, która projektuje wizytówki Warszawa.
Z powodzeniem ustalimy tam wszystkie szczegóły naszego projektu, a następnie drukarnia wydrukuje nam ich określoną ilość. Zamówić możemy również specjalne etui, w którym będziemy je bezpiecznie przechowywać.

5 Responses to “Jak należy obchodzić się z wizytówkami?”

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.