Jak odbywa się produkcja gazet?

on in Coś więcej

Produkcja gazet w XXI wieku nie jest już taka mozolna i pracochłonna jak w przypadku wieku poprzedniego. Dzisiaj zajmiemy się ciekawym tematem, czyli produkcją gazet. W skrócie porozmawiamy sobie o każdym elemencie składającym się na druk.

Projekt graficzny

gazetaZanim właściciel domniemanej gazety, czy też tygodnika zacznie stawiać swoje pierwsze kroki w tym biznesie musi iść do grafika. Ładny i niezbyt rozbudowany szablon graficzny, który użyjemy do naszej gazety kosztować nas będzie w granicach 1000 złotych. Wszystko oczywiście zależy od naszych wymogów. Jeśli chcemy, aby nasza gazeta co wydruk miała inną oryginalną szatę graficzną z obrobionymi zdjęciami to w przypadku szablonu z 12 kartek zapłacimy w granicy 300 zł/nakład. Graficy powinni opierać się na gotowym już egzemplarzu i go ulepszać co wydanie, zmieniać kolorystykę itd. Lepsze szablony to kwoty rzędu 4000 złotych.

Redaktorzy, pracownicy, prezesi

Czyli po prostu cała garść osób odpowiedzialnych za to, aby gazeta wyglądała na taką jaką ma wyglądać. Ważne jest w tym przypadku, aby pracownicy dobrze znali założenia swojej gazety oraz oprogramowania, które na co dzień jest używane w pracy. To pozwoli zaoszczędzić pieniądze i zainwestować więcej w druk.

Drukarnia i podpisanie umowy

Drukarnia nie może być byle jaka. Najlepiej, aby nasza gazeta była drukowana na drukarce rolkowej. W tym przypadku za nakład o gramaturze 90 gramów, czyli 12 stron A4 musielibyśmy zapłacić przy 5 000 egzemplarzy średnio 23 grosze. Wszystko to jest uzależnione od miejsca drukarni, kursu walut oraz co najważniejsze nakładu. Zgodnie z zasadą im więcej tym taniej za sztukę. Wyobraźcie sobie, że za 100 000 egzemplarzy drukowanych codziennie zapłacimy średnio 7 groszy za egzemplarz 12 stronicowy! Jest to niewyobrażalnie dobra inwestycja. Pytanie jest zasadnicze – Kto to kupi?

5 Responses to “Jak odbywa się produkcja gazet?”

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.