Raczkujący druk

on in Historia, Przy herbacie

Druk to wszechobecny element kultury Europejskiej jak i całego świata. Papier, czy papirus, czy też późniejsze odmiany druku rozchodziły się po świecie za czasów historycznych z różną prędkością. Dla przykładu papirus w historii Europy północnej obecny jest dopiero po tym jak wikingowie zaczęli rabować uprzednio zdobyte wioski. W reszcie Europy występował już jednak papier tak więc nigdy nie mamy możliwości określenia czasu wynalezienia oraz rozpowszechnienia danego dzieła w szerszym tego słowa znaczeniu.

Pierwsze zalążki pod druk

zdobienia stemplami
zdobienia stemplami

W Egipcie 2400 lat przed naszą erą zostały wynalezione stemple, dzięki którym w łatwy sposób mogliśmy wykonywać ozdoby na ścianach świątyń jak i piramid Egipskich. Był to wtedy wielki przełom, ponieważ zdobienie ścian w piramidach przebiegało znacznie szybciej i nie potrzeba było aż tak wielu osób do tego zabiegu.

Kolejnym przełomowym momentem w karierze druku oraz samej historii było wynalezienie papirusu. to właśnie dzięki niemu możemy się cieszyć takimi dziełami jak Stary Testament. Kolejnym krokiem w historii było dobijanie przez Greków na tkaninach różnorodnych znaków oraz upiększeń. II wiek prze naszą erą na bliskim wschodzie to również dla nas wynalazek pergaminu, czyli jeszcze tańszej i trwalszej wersji ówczesnego papirusu. Warto by zwrócić uwagę, że przed tym faktem 500 lat wcześniej w Chinach został stworzone pojedyncze ruchome znaki odlewane z brązu, którymi można było pisać pojedyncze zdania w bardzo krótki okres czasu.

Od papieru czerpanego już z górki …

Gdybym miał za zadanie przedstawić wam rozwój druku oraz samego piśmiennictwa wraz z potrzebnymi do tego celu materiałami powiedział bym, że od 105 roku naszej ery karuzela zaczęła się kręcić. Nie mamy prawa porównywać rozwoju druku wraz z pismem przed naszą erą a w naszej erze. To tak jakbyśmy porównywali tempo biegu żółwia do konia. Są to wartości i wynalazki nie do porównania. Wszystko to z powodu coraz większej wiedzy o uprawie roli, tworzeniu surowców, czy też innych aspektów życia codziennego.

7 Responses to “Raczkujący druk”

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.